Jak badamy nośność gruntu?
W TBS wykonujemy dwie metody badań nośności gruntu: badanie nośności gruntu płytą dynamiczną ibadanie nośności gruntu metodą VSS.
Badanie nośności gruntu płytą dynamiczną:
Badanie nośności gruntu wykonujemy przy użyciu lekkiej płyty dynamicznej. Jest to nowoczesna metoda wykorzystująca stopień ugięcia płyty, który w postaci impulsu elektrycznego przekazywany jest do specjalnego urządzenia. Badanie płytą dynamiczną pozwala na ustalenie współczynnika zagęszczenia gruntu.
Omawiana metoda jest precyzyjna i bardzo szybka, wynik badania otrzymujemy natychmiast. Dzięki swojej wszechstronności, łatwości wykonania badania oraz ze względu na szybkość badania jest to metoda najczęściej wykorzystywana w budownictwie.
Lekka płyta dynamiczna wykorzystywana jest w celu:
– badania gruntu pod budowy fundamentów
– badania gruntu do wylania posadzek
– do określenia zagęszczenia gruntu dla podjazdów (nawierzchni drogowych)
– badania gruntu parkingów i placów manewrowych
– badania gruntu w drogownictwie
Badanie nośności gruntu metodą VSS:
Nośność podłoża możemy także określić wykorzystując badanie VSS (badanie Westergaarda). Jest to specjalistyczna metoda wykorzystująca płytę VSS, która służy do określenia stopnia zagęszczenia gruntu, określenia odkształcenia gruntu oraz jego wytrzymałości. Jest to jedna z najprecyzyjniejszych metod stosowanych w geotechnice. Badanie przebiega w dwóch etapach i polega na zwiększaniu obciążenia przenoszonego na grunt, a następnie stopniowym odprężaniu. Metoda stosowana najczęściej w badaniach nośności podłoża w drogownictwie i przy układaniu torów kolejowych, ponieważ pozwala na określenie modułów odkształcenia.
Dzięki płycie VSS określamy między innymi:
– pierwotny moduł odkształcenia E1
– wtórny moduł odkształcenia E2
– wskaźnik odkształcenia I0
Prawidłowo wykonane badanie zapobiega osiadaniu budynków.